Žymos

,

Radau Delfi šiokį tokį visai neblogą straipsnį. Paskaitęs jį, nutariau įdėti čia kelias ištraukas, tuo labiau, kad straipsnis priminė man, kad visgi mano žmona ir uošvis yra valančiukai:), tai yra priklauso Valančiaus blaivybės sąjūdžiui.

********************

 Modernųjį turizmą netyčia išrado prieš alkoholizmą kovojęs baptistų dvasininkas Tomas Cookas.

*******

Istorikai masinio turizmo pradžia laiko 1841 metų liepos 5 dieną T. Cooko suorganizuotą parapijiečių išvyką į blaivybės šalininkų sambūrį Lafbore.
570 dvasininko suburtų bendraminčių keliavo traukiniu, pastorius ne tik surengė pačią kelionę, bet ir pasirūpino maitinimu, nakvyne, pramogomis, siekdamas parodyti, kad pasilinksminti galima ir be svaigalų.
Vėliau T. Cookas rengė ekskursijas traukiniais Anglijos varguomenei, vaikams ir darbininkams. Sulaukęs neįtikėtino susidomėjimo, nuo 1845 metų pradėjo organizuoti ir pirmąsias komercines keliones turistams. Pirmojoje pastoriaus surengtoje pramoginėje išvykoje dalyvavo 700 žmonių.
T. Cooko turizmo agentūros klientų skaičius augo. Dvasininkas pasirašinėjo sutartis su geležinkelių, transporto bendrovių, viešbučių, restoranų savininkais, pats asmeniškai sudarinėdavo maršrutus ir ieškodavo kelionių vadovų.

******

Paklaustas, kodėl Lietuvoje laisvalaikis ir atostogos – dažnai tik proga laisviau išgerti, T. Kajokas atkreipė dėmesį į alkoholio gamintojų sukurtą mitą, kuriuo ilgus metus buvome klaidinami: neva, jei protingai gersi alkoholį, niekada netapsi nuo jo priklausomas.
„Tačiau, pagal biologinį priklausomybės mechanizmą, kiekvienas iš mūsų turime Dievo duotą alkoholio kiekį, kurį išgėręs tampi priklausomas. Vienam jis didesnis, kitam mažesnis, bet kadangi alkoholis tampa vis prieinamesnis ir siūlomas vis jaunesniems žmonėms, per 20 metų matome užaugusią kartą, kuri pradėjo gerti būdama 16-18 metų ir dabar jau patiria rimtų problemų“, – konstatavo psichoterapeutas.

******

„Dabar mes turime išaugusią kartą, kuri dėl liberalaus požiūrio į privatų gyvenimą, taip pat liberaliai vertina diena iš dienos besitęsiantį išgėrinėjimą. Prie Tarybų valdžios tokį žmogų vis viena būtų izoliavę, privertę gydytis, daryti pertraukas. Tai asmens laisvės suvaržymas, tačiau žmogus mažų mažiausiai būtų apsaugotas nuo Korsakovo psichozės, nes blaivybės pertraukos suteikia galimybę smegenims atsigauti. Mes gyvename labai keistu laiku, kai laisvė imta tapatinti su teise prasigerti iki silpnaprotystės ar mirties“, – atkreipė dėmesį gydytojas.

*******

T. Kajoko žodžiais, alkoholio netoleruojanti aplinka bet kurį žmogų skatina būti blaivesniu.
„Atostogas galima palyginti su gundančiu greičio ruožu. Jame nebėra greitį ribojančių ženklų, nėra krūmuose tykančių policininkų. Jei nesate greičio mėgėjas, tą atostogų ruožą įveiksite tuo pačiu tempu kaip ir kitas savo gyvenimo dienas. Sutuoktinio požiūris taip pat gali pristabdyti net ir didžiausią smarkuolį. Visgi, kartais prasimuša vaikiškumas kaip toje dainoje: „Vienas namuose aš darau ką noriu“.
„Atostogos yra kitoniško gyvenimo galimybė. Vieniems tai metas keliauti po pasaulį arba po knygas, žūklauti, kurti, kitiems – pagunda nevaržomai ir siautulingai lėbauti. Bandantieji tai suderinti, net ir išvykę atostogų, kartais taip ir neužmeta meškerės, nepanyra į jūrą ar neužsideda slidžių. Geriantieji kartais niūriai pajuokauja, jog išgėrimas tapo vienintelėmis prieinamomis atostogomis“, – sakė psichoterapeutas.